Today's Choice for Tomorrow's Future

Executive Directors

Robert Feltner
Executive Director
Region 1

Phone: 352-253-4160
Email: FeltnerR@lake.k12.fl.us
 
Schools:
• Eustis Elementary
• Eustis Heights Elementary
• Eustis High
• Eustis Middle
• Lake County Virtual
• Mount Dora High
• Mount Dora Middle
• Seminole Springs Elementary
• Sorrento Elementary
• Triangle Elementary
• Umatilla Elementary
• Umatilla High
• Umatilla Middle
• Villages Elementary of Lady Lake
 
Executive Secretary
Joy Holloway Wampler
352-253-4160
 
ESE Program Specialist
Jessica Simmons
352-253-4163
 
Intervention Program Specialist
Elizabeth Feld
352-253-4162
 
Curriculum Program Specialist
Susan Emrick
352-253-4164
 
Curriculum Program Specialist
Peggy Holland
352-253-4165
 
New Teacher Program Specialist
Laura Bury
352-253-4166
 

 

Renee Dudley
Executive Director
Region 2

Phone: 352-253-6640
Email: DudleyR@lake.k12.fl.us
 
Schools:
• Astatula Elementary
• Beverly Shores Elementary
• Carver Middle
• Fruitland Park Elementary
• Leesburg Elementary
• Leesburg High
• Oak Park Middle
• Rimes Early Learning Center
• Tavares Elementary
• Tavares High
• Tavares Middle
• Treadway Elementary
 
Executive Secretary
Kylee Loyd
352-253-6640
 
ESE Program Specialist
Jenny Hill
352-253-6644
 
Intervention Program Specialist
Brittany Wolfe
352-253-6642
 
Curriculum Program Specialist
Cicely Bosley
352-253-6643
 
Curriculum Program Specialist
Alexia Goodwin
352-253-6646
 
Curriculum Program Specialist
Jeanine Hynes
352-253-6647
 
New Teacher Program Specialist
Lauren Phipps
352-253-6645
 
 

Stephanie Foster
Executive Director
Region 3

Phone: 352-536-8590
Email: FosterS3@lake.k12.fl.us
 
Schools:
• 
Academy of Lake Hills North
• Academy of Lake Hills South
• Aurelia M. Cole Academy
• Cecil Gray Middle
• Cypress Ridge Elementary
• East Ridge High
• East Ridge Middle
• Grassy Lake Elementary
• Groveland Elementary
• Lake Hills School
• Lake Minneola High
• Lake Pointe Academy
• Lake Success Academy
• Lost Lake Elementary
• Pine Ridge Elementary
• Sawgrass Bay Elementary
• South Lake High
• Windy Hill Middle
 
Executive Secretary
Jane Desrosiers
352-536-8590
 
ESE Program Specialist
Stacey Johnston
352-536-8596
 
Intervention Program Specialist
Amanda Moore
352-536-8592

Curriculum  Program Specialist
Kelli Ann Killion
352-536-8594

Curriculum Program Specialist
Rachael Adams
352-536-8593
 
New Teacher Program Specialist
Patricia (Courtney) Franklin
352-536-8595

 


 

 

 

Sebrina Dillon-Banks
Executive Director
School Improvement and Alternative Education

Phone: 352-253-6880
Email: teachxlearn@lake.k12.fl.us
Executive Secretary
Nataly Suero
352-253-6881
 
Director of Choice and Alternative Education

Dr. Porshialee ByField

Administrative Coordinator of Choice and Alternative Education,  (Prevention and Alternative Ed)
Carlos Celis
352-742-6980
 
Administrative Coordinator of Choice and Alternative Education,  (DJJ and Hope Forest)
Devon Cole
352-742-6981
 
Administrative Coordinator of SSAE, Title IV
Tara Hatch
352-253-6883
 
 

Laine Obando
Executive Director
Curriculum, Instruction,
and Assessment

Phone: 352-742-6900
Email: ObandoL@lake.k12.fl.us
 
Records Specialist
Rebekah Feely
352-742-6903
 
Director
Accountability & Assessment
Dr. Melissa DeJarlais
352-483-9200
 
Manager
K-5 Curriculum and Instruction
Megan Randolph
352-742-6911
 
Manager
6-12 Curriculum and Instruction
Seth Edwards
352-742-6910
 
Manager
Instructional Materials and
Media Services
Kelly Dodd
352-253-6870
 
MTSS Manager
Semone Buggs
352-253-6883
 
 

 

Frances Celis
Executive Director
Student Support Services

Phone: 352-253-6770

 

Executive Secretary
Dolores Gonzalez-Block
352-253-6770
 
Director
College and Career Readiness
Marta C. Ramirez
352-253-6770
 
Director
Exceptional Student Education
Melissa Lyford
352-253-6600
 
Director
Federal Programs
Elizabeth West
352-383-0253
 
Director
Student Services
Kristine L. Landry Ph.D
352-742-6920